Sekretariat w Nowym Targu

Tel./fax. 18 264 95 23

Poświęcenie czwartego sztandaru ZP Oddziału Górali Żywieckich

29.01.2017,

W dniu 29 stycznia RP 2017 w Żywcu - Sporyszu odbyło się spotkanie opłatkowe Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich. Uroczystość rozpoczęła się o 11 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Hopciaś, proboszcz miejscowej Parafii Chrystusa – Króla, która w tym roku obchodzi 50 – lecie erygowania, ks. dziekan Franciszek Warzecha a także Kapelani Związku Podhalan: ks. prałat Władysław Zązel, który po góralsku wygłosił porywającą homilię oraz ks. Adam Ciapka.

Podczas Mszy Świętej poświęcony został czwarty sztandar Oddziału Górali Żywieckich, tym razem z wizerunkiem Matki Boskiej z kaplicy na Grapce w Kamesznicy. Sztandar zdobi także znak Związku Podhalan i Krzyż Narodowych Sił Zbrojnych. Do Związku przyjętych zostało kilkunastu nowych członków: Ryszard Anus (Bielsko Biała), Maciej Biegun (Radziechowy), Ewa Biegun (Radziechowy), Danuta Brandygier (Międzybrodzie Żywieckie), Włodzimierz Brandygier (Międzybrodzie Żywieckie), Henryka Gruszka (Czechowice Dziedzice), Cecylia Kuk (Bielsko Biała), Aleksandra Moroń (Brzeszcze), Piotr Mrowiec (Bielsko Biała), Piotr Piętka (Sól), Aleksander Talik (Węgierska Górka), Sabina Tomiczek (Cisiec), Andrzej Tomiczek (Cisiec), Władysław Trzeciak (Cięcina) i Seweryn Urbaniec (Pewel Mała). W uroczystościach uczestniczyło również kilkanaście pocztów sztandarowych: Sztandar Zarządu Głównego Związku Podhalan, Oddział Sidzina, Oddział Szczawnica, Oddział Łącko, Oddział Maków Podhalański, Oddział Oświęcim, Oddział Zakopane, Oddział Wilkowice, Koło Myśliwskie Głuszec Rajcza, Bractwo Pielgrzymkowe Mysłowice, Sztandar Parafii Chrystusa Króla z Asystą Żywiecką, Sztandar Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Sztandar Narodowych Sił Zbrojnych oraz 4 sztandary Oddziału Górali Żywieckich. Oprawę kolędniczą zapewniła obok organisty także Grupa Śpiewacza Związku Podhalan pod kierownictwem Jana Pituły. Po Mszy Świętej uczestnicy spotkania udali się do popularnego Zajazdu "Beskidy", znajdującego się w Żywcu – Sporyszu, gdzie po wprowadzeniu i Modlitwie, nastąpiło dzielenie się Opłatkiem. Kilkuset członków Związku Podhalan, jak co roku spotyka się, by u progu Nowego Roku życzyć sobie wszystkiego co najlepsze, Bożego Błogosławieństwa. Po złożeniu życzeń, podany został wyśmienity obiad oraz deser. Należy przyznać, gospodarzowi Zajazdu Andrzejowi Szarkowi, że wszystko było przygotowane na najwyższym poziomie. Wśród zebranych byli m.in., Stanisław Lizak prezes Oddziału, z żoną Anną, wiceprezes Związku Podhalan w Polsce Alojzy Lichosyt, z żoną Anną, Władysław Motyka, Honorowy Prezes Oddziału, z żoną Anną, a także Honorowy Prezes Oddziału, Adam Banaś z żoną Jadwigą, prezes Oddziału ZP w Zakopanem Andrzej Skupień, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Pięta, zastępca burmistrza Żywca Marek Czul, władze Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Grupa Śpiewacza wraz z uczestnikami spotkania kontynuowała miłe kolędowanie, w jeszcze trwającym okresie kolędowym. W ten oto sposób Oddział po hucznych obchodach 90 – lecie Jubileuszu Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, wchodzi w 91 rok istnienia tworząc ciągle żywą historię wyjątkowego ruchu regionalnego, który jaśnieje, jak słonko co wschodzi nad Beskidem raniuśko...

Autora: Piotr Motyka.

Sponosorzy

Związek Podhalan w Polsce